Artykuł sponsorowany

Kiedy noworodek może potrzebować fizjoterapii?

Kiedy noworodek może potrzebować fizjoterapii?

Kiedy mówimy o fizjoterapii, większość z nas myśli o dorosłych pacjentach borykających się z różnymi dolegliwościami czy schorzeniami. Tymczasem fizjoterapia może okazać się niezwykle przydatna również w przypadku noworodków. W jakich sytuacjach maluch może potrzebować wsparcia specjalisty? Oto kilka przykładów. 

W jakich sytuacjach zaleca się noworodkom fizjoterapię? 

Niedotlenienie okołoporodowe to stan, który może wystąpić u noworodków na skutek problemów z dopływem tlenu podczas porodu. Może prowadzić do uszkodzeń mózgu, a tym samym do zaburzeń motorycznych, takich jak porażenie mózgowe. Fizjoterapia jest wówczas niezbędna, aby pomóc dziecku w osiągnięciu jak najlepszych wyników w zakresie rozwoju ruchowego. Specjalista może zastosować różne techniki terapeutyczne, takie jak stymulacja sensoryczna czy kinezyterapia, które pomogą dziecku w nauce prawidłowych wzorców ruchowych. 

Wady postawy u noworodków mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak niewłaściwe pozycje podczas snu czy też zaburzenia genetyczne. Często spotykaną wadą jest tzw. płaskostopie niemowlęce, które może prowadzić do problemów z chodzeniem w przyszłości. Fizjoterapeuta może pomóc w korekcji wady poprzez odpowiednie ćwiczenia oraz masaż. Innym przykładem jest asymetria czaszkowa, czyli nierównomierne kształtowanie się czaszki dziecka. W takim przypadku specjalista może zastosować pozycyjną fizjoterapię dla noworodków w Mińsku Mazowieckim, która polega na ukierunkowanym ułożeniu dziecka w celu równomiernego rozłożenia nacisku na czaszkę. 

Niektóre dzieci mogą mieć problemy z osiągnięciem ważnych kamieni milowych rozwoju motorycznego, takich jak utrzymanie głowy, siadanie czy chodzenie. Przyczyną mogą być różne czynniki, takie jak wcześniactwo, zaburzenia neurologiczne czy genetyczne. Fizjoterapia może pomóc dziecku w osiągnięciu tych etapów poprzez indywidualnie dobrany program ćwiczeń oraz stymulację ruchową. Ważne jest jednak, aby terapia została rozpoczęta jak najwcześniej, gdyż im wcześniejsza interwencja, tym większe szanse na pełniejszy rozwój ruchowy malucha. 

Podsumowując, fizjoterapia u noworodków może okazać się niezbędna w wielu sytuacjach, zarówno w przypadku problemów wynikających z trudnego porodu, jak i wad postawy czy opóźnienia rozwoju motorycznego. Warto więc uważnie obserwować swoje dziecko i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.