Artykuł sponsorowany

Jak powstają zielone dachy?

Jak powstają zielone dachy?

Zielone dachy to coraz bardziej popularne rozwiązanie w architekturze miejskiej, które przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. W miarę jak rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa, zielone dachy zyskują na znaczeniu jako innowacyjne i przyjazne dla natury rozwiązanie. W niniejszym artykule przedstawimy, jak powstają zielone dachy, jakie są ich rodzaje oraz jakie korzyści płyną z ich stosowania.

Jakie są rodzaje zielonych dachów?

Zielone dachy można podzielić na dwa główne typy – ekstensywne i intensywne. Ekstensywne zielone dachy to te o niewielkiej głębokości podłoża (najczęściej do 20 cm), na których rosną nisko rośliny, takie jak mchy, trawy czy byliny. Są one łatwe w utrzymaniu i nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Intensywne zielone dachy natomiast charakteryzują się większą głębokością podłoża (powyżej 20 cm) oraz różnorodnością roślinności – od traw, przez krzewy, a nawet drzewa. Wymagają one większego nakładu pracy przy pielęgnacji, ale oferują również więcej korzyści dla środowiska i użytkowników.

Budowa systemu zielonego dachu zaczyna się od odpowiedniego przygotowania konstrukcji dachu, która musi być w stanie unieść dodatkowe obciążenie wynikające z podłoża, roślinności oraz ewentualnie wody opadowej. Następnie na dachu układana jest warstwa hydroizolacji, która chroni budynek przed wilgocią. Kolejnym etapem jest umieszczenie warstwy drenażu, która odprowadza nadmiar wody oraz filtrującej, która zatrzymuje drobne cząsteczki ziemi i umożliwia przepływ powietrza. Na koniec układane jest podłoże oraz roślinność – w przypadku ekstensywnych dachów są to najczęściej maty z roślinami, a w przypadku intensywnych – sadzonki lub nasiona.

Jakie są korzyści płynące ze stosowania zielonych dachów?

Zielone dachy przynoszą wiele korzyści zarówno dla mieszkańców budynków, na których się znajdują, jak i dla otoczenia. Przede wszystkim wpływają na poprawę mikroklimatu w miastach – pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen oraz obniżają temperaturę powietrza. Ponadto, zielone dachy wpływają na zmniejszenie hałasu docierającego do wnętrza budynków oraz zatrzymują wodę opadową, co pomaga w walce z tzw. efektem wyspy ciepła oraz zmniejsza ryzyko powodzi. Wreszcie, zielone dachy mają także walory estetyczne, przyczyniając się do poprawy wyglądu miast i tworzenia przyjaznych przestrzeni miejskich.