Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się zakończenia aluminiowe podtynkowe i natynkowe?

Czym charakteryzują się zakończenia aluminiowe podtynkowe i natynkowe?

Zakończenia aluminiowe są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, zarówno w przypadku konstrukcji podtynkowych, jak i natynkowych. Wyróżniają się one wysoką trwałością, estetyką oraz łatwością montażu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cechom tych dwóch rodzajów zakończeń oraz ich zastosowaniu w polskim budownictwie. 

Zalety zakończeń aluminiowych podtynkowych

Zakończenia aluminiowe podtynkowe to elementy montowane bezpośrednio na powierzchni ściany, przed nałożeniem warstwy tynku. Ich głównym zadaniem jest ochrona krawędzi okien i drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych. Zakończenia te charakteryzują się wysoką odpornością na korozję, co sprawia, że są idealne do stosowania w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki czy kuchnie. Ponadto, dzięki swojej lekkości i łatwości montażu, znacznie skracają czas wykonania prac budowlanych. Warto również dodać, że zakończenia aluminiowe podtynkowe są dostępne w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb inwestora. 

Zastosowanie zakończeń aluminiowych natynkowych 

Zakończenia aluminiowe natynkowe, w przeciwieństwie do podtynkowych, są montowane na gotowej już warstwie tynku. Ich głównym zadaniem jest ochrona krawędzi okien, drzwi oraz innych elementów konstrukcyjnych przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników atmosferycznych. Zakończenia te są również wykorzystywane jako elementy dekoracyjne, nadające elewacji budynku estetycznego wyglądu. Dzięki zastosowaniu specjalnych powłok lakierniczych, zakończenia natynkowe są odporne na promieniowanie UV oraz działanie czynników chemicznych, co przekłada się na ich długą żywotność. Warto również wspomnieć, że zakończenia aluminiowe natynkowe są dostępne w szerokiej gamie kształtów i kolorów, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do stylu budynku.