Artykuł sponsorowany

Rola chirurga szczękowego w leczeniu zespołów wad zgryzu i deformacji twarzoczaszki

Rola chirurga szczękowego w leczeniu zespołów wad zgryzu i deformacji twarzoczaszki

Wady zgryzu i deformacje twarzoczaszki mogą powodować nie tylko problemy estetyczne, ale również funkcjonalne, takie jak trudności w jedzeniu czy oddychaniu. W leczeniu tych schorzeń coraz częściej korzysta się z usług chirurga szczękowego. Jego rola jest nieoceniona, zarówno w przypadku młodszych pacjentów, jak i dorosłych. 

Diagnoza i planowanie leczenia 

Pierwszym krokiem w leczeniu wad zgryzu i deformacji twarzoczaszki jest dokładna diagnoza oraz opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego. Chirurg szczękowy przeprowadza szczegółowe badania kliniczne oraz analizuje zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić stan zgryzu, kości twarzoczaszki oraz stawów skroniowo żuchwowych. Na podstawie zebranych informacji lekarz decyduje o najbardziej odpowiedniej metodzie leczenia – może to być zarówno leczenie ortodontyczne, jak i chirurgiczne. Współpraca z ortodontą jest kluczowa, gdyż często obie specjalizacje łączą swoje siły w celu osiągnięcia najlepszego efektu terapeutycznego. 

Operacje ortognatyczne 

W przypadku poważnych deformacji twarzoczaszki, które nie mogą być skorygowane za pomocą leczenia ortodontycznego, konieczne może być przeprowadzenie operacji ortognatycznej. Chirurg szczękowy na warszawskim Wilanowie wykonuje zabiegi mające na celu przesunięcie szczęki, żuchwy lub obu tych kości w celu uzyskania prawidłowego zgryzu i poprawy estetyki twarzy. Operacje te są wykonywane w znieczuleniu ogólnym i wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Po zabiegu pacjent musi nosić aparat ortodontyczny, aby utrwalić efekty leczenia i zapobiec nawrotom wad zgryzu. 

Leczenie dzieci i młodzieży 

Chirurg szczękowy oraz innych częściach kraju odgrywa również ważną rolę w leczeniu dzieci i młodzieży z wadami zgryzu, oraz deformacjami twarzoczaszki. W przypadku młodszych pacjentów chirurg może współpracować z ortodontą w celu opracowania planu leczenia, który uwzględnia rozwój szczęki i żuchwy oraz wzrost całego organizmu. W niektórych przypadkach chirurg szczękowy może zdecydować się na wykonanie interwencyjnych zabiegów, takich jak ekspansja szczęki czy osteotomia, które mają na celu stymulowanie wzrostu kości twarzoczaszki i korekcję wad zgryzu. 

Współczesne metody leczenia wad zgryzu i deformacji twarzoczaszki dają pacjentom szansę na poprawę zarówno funkcji, jak i estetyki swojej twarzy. Rola chirurga szczękowego jest nieoceniona w tym procesie, gdyż dzięki jego umiejętnościom i doświadczeniu możliwe jest osiągnięcie trwałych efektów leczenia oraz poprawa jakości życia pacjentów.